Jyväskylän Vihreiden syyskokous valitsi yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi korpilahtelaislähtöisen Emma Ojasen vuoden 2017 alusta lukien. Ojanen työskentelee projektitutkijana Agora Centerissä Jyväskylän yliopistossa.

Yhdistyksen hallituksen jäseniksi valittiin Mauno Harju, Ilona Helle, Antti-Juhani Kaijanaho, Virpi Kauko, Riitta Lätti, Jutta Mélart, Kaisa Miettunen ja Joni Rantala.

Syyskokous nimesi uusia kuntavaaliehdokkaita. Ehdolle asetettiin Iida Asikainen, Timo Hautala, Jutta Mélart, Jari Moisander, Tuija Mäkinen, Panu Piirtola, Kimmo Tanner ja Timo Taskinen. JyVi tavoittelee vihreille vaalivoittoa ja 15 %:n kannatusta. Ehdokastavoite on ainakin 90 ehdokasta ja vähintään kymmenen paikkaa valtuustoon. Ehdokasasettelu jatkuu helmikuun 2017 loppuun.

Jyväskylän Vihreät hyväksyi myös toimintasuunnitelman ja talousarvion vuodelle 2017 sekä linjasi kuntavaaliohjelmansa viimeistelyn. Ohjelma hyväksytään ehdokkaiden ja yhdistyksen yhteisessä kokouksessa tammikuussa 2017.