Jyväskylän Vihreät nimesi kevätkokouksessaan 30.3. 2016 ensimmäiset kuntavaaliehdokkaansa. Ehdolle nimettiin Touko Aalto, Irene Hallamäki, Nico Holmberg, Virpi Kauko, Tommi Liinalampi, Laura Mansikkamäki ja Antti Yli-Tainio.

Ehdokkaat nimetään yhdistyksen yleiskokouksissa JyVin hallituksen tekemien esitysten pohjalta. Mikäli ehdokkuus kiinnostaa tai tiedät hyvän ehdokkaan, vinkkaa tämän linkin kautta

https://www.vihreat.fi/ehdokasehdotus

Kevätkokous valitsi yhdistyksen edustajat Keski-Suomen Vihreiden kevätkokoukseen (Virpi Kauko, Tommi Liinalampi, Raisa Ojaluoto, Petri Vähäkangas, ja Veikko Ahola) ja Vihreän liiton puoluekokoukseen 21-22.5. 2016 Lahdessa (Ilona Helle, Nico Holmberg, Tommi Liinalampi, Riitta Lätti, Emma Ojanen, Anni Pursiainen ja Petri Vähäkangas. Varaedustajiksi valittiin Pertti Hallikainen ja Ari Jäntti).

Kokous hyväksyi sääntömääräisten asioiden lisäksi myös kuntavaalien 2017 ehdokassopimuksen sekä antoi kannanoton Glyfosaatista on luovuttava.